Home » Breaking News » Ardscoil Rís and CBS Ennistymon bid for Munster Finals
Ardscoil's 17-strong Clare contingent and mentor Paul Flanagan will be eager to make up for last year's Harty Cup heartbreak. Photograph by Eugene McCafferty

Ardscoil Rís and CBS Ennistymon bid for Munster Finals

Car Tourismo Banner

With four out of five Clare representatives exiting their respective Munster Senior Post-Primary Championships this week, all eyes are on Ardscoil Rís (Senior A Hurling) and CBS Ennistymon (Senior C Hurling) who are bidding for provincial final places this Saturday.

Ardscoil Rís’ 17-strong Clare contingent, along with mentor Paul Flanagan, will be determined to make amends for last year’s Munster Under 19A Final reverse to St Joseph’s Tulla as despite going on to secure All-Ireland honours, it was their only Harty Cup Final reverse in six attempts.

Nine Banner natives saw action in their rousing quarter-final finish against Our Lady’s Templemore but they will be wary of a scorned Cashel Community School who suffered their only defeat against the Limerick college by a goal at the group stages only three months ago.

Having already secured redemption to win the Dean Ryan honours, Ardscoil will require their best display of the campaign if they are to double the dose against Cashel in Kilmallock on Saturday at 12.30pm.

At the same time in UL, CBS Ennistymon are presented with the unique scenario of facing the same opposition in successive munster senior semi-finals in the space of a week.

Cork’s CBS Mitchelstown provide the obstinate double challenge as the North Clare side look to successfully defend their Munster Under 19C Hurling crown before renewing acquaintances seven days later in the Senior B Football equivalent.

One team already through to a Munster decider are St Joseph’s Spanish Point who powered through to the Under 19D Final thanks to a commanding double scores 1-15 to 0-9 penultimate stage win over Cork’s Coláiste Ghobnatan Ballyvourney in Rathkeale on Thursday.

Their hosts Coláiste na Trocaire Rathkeale will be the West Clare school’s opponent’s in three weeks’ time.

TUS Munster Post-Primary Schools GAA Championships Results/Fixtures Update

Football

Munster Under 19A Football Championship Quarter-Finals
St Francis College Rochestown (Cork) 1-10 St Flannan’s College 1-4
Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) 2-12 Skibbereen Community School (Cork) 1-8
Clonakilty Community College (Cork) v Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) @ Páirc Uí Chaoimh Cork, Friday 12.45pm
St Brendan’s College Killarney (Kerry) v Hamilton High School Bandon (Cork) @ Banteer (Wednesday, January 25th) 1.30pm
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
St Francis College Rochestown (Cork) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) St Brendan’s College Killarney (Kerry) or Hamilton High School Bandon (Cork) v
Clonakilty Community College (Cork) or Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19B Football Championship Quarter-Final
Patrician College Mallow (Cork) v St Michael’s Listowel (Kerry) @ Banteer, Friday 1pm
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
CBS Ennistymon v CBS Mitchelstown (Cork)
Abbey CBS (Tipperary) v Patrician College Mallow (Cork) or St Michael’s Listowel (Kerry)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19C Football Championship Quarter-Finals
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) 3-11 Rice College Ennis 2-5
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) (Monday, January 23rd)
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
Douglas Community School (Cork) v St Pat’s Castleisland (Kerry)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) v Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) or Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19D Football Championship Semi-Finals
Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) 1-13 St Anne’s Community College Killaloe 0-5
St Joseph’s Secondary School Spanish Point 1-15 Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) 0-9
Final (Saturday, February 11th)
St Joseph’s Secondary School Spanish Point v Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick)

Munster Under 19E Football Championship Quarter-Final
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) 9-5 Castleisland Community College (Kerry) 0-10
Semi-Finals
Schull Community College (Cork) v St Michael’s Kilmihil (Postponed)
Desmond College Gortboy (Limerick) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) (Postponed)
Final (Wednesday, February 1st)

Munster Under 16.5A Football Championship Round 1
Patrician College Mallow (Cork) 2-11 Clonakilty Community College (Cork) 0-15
Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) v St Francis College Rochestown (Cork) (Friday, January 20th)
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) v De La Salle College Macroom (Cork) (Postponed)
Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Tralee CBS (Kerry) v IS Killorglin (Kerry)
High School Clonmel (Tipperary) v St Flannan’s College
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) or De La Salle College Macroom (Cork) v Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork)
St Brendan’s College Killarney (Kerry) v Patrician College Mallow (Cork)
Semi-Finals (Friday, February 10th)
High School Clonmel (Tipperary) or St Flannan’s College v Tralee CBS (Kerry) or IS Killorglin (Kerry)
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)/De La Salle College Macroom (Cork)/Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork) v St Brendan’s College Killarney (Kerry)/Clonakilty Community College (Cork) or Patrician College Mallow (Cork)
Final (Friday, March 3rd)

Munster Under 16.5B Football Championship Round 1 (Friday, January 20th)
Abbey CBS (Tipperary) v Skibbereen Community School (Cork)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Coachford College (Cork) v Abbey CBS (Tipperary) or Skibbereen Community School (Cork)
Presentation Secondary School Miltown (Kerry) v Scoil Phobail Sliabh Luachra Rathmore (Kerry)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Coláiste Choilm Ballincollig (Cork)
Midleton CBS (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v St Pat’s Castleisland (Kerry)
St Colman’s Fermoy (Cork) v Glanmire Community College (Cork)
St Michael’s Listowel (Kerry) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Coláiste na Sceilge (Kerry) v Castletroy College (Limerick)
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Presentation Secondary School Miltown (Kerry) or Scoil Phobail Sliabh Luachra Rathmore (Kerry) v Coachford College (Cork)/Abbey CBS (Tipperary) or Skibbereen Community School (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) or St Pat’s Castleisland (Kerry) v St Colman’s Fermoy (Cork) or Glanmire Community College (Cork)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) or Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) v Midleton CBS (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork)
Coláiste na Sceilge (Kerry) or Castletroy College (Limerick) v St Michael’s Listowel (Kerry) or Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5C Football Championship Round 1
Kinsale Community School (Cork) 4-13 Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) 3-10
CBS Mitchelstown (Cork) 0-12 Mount St Michael Rosscarbery (Tipperary) 0-10
Rice College Ennis 5-7 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 1-6
Thurles CBS (Tipperary) 5-7 CBS Dungarvan (Waterford) 5-4
Iver Sceine Kenmare (Kerry) 2-15 St Augustine’s (Waterford) 3-9
Cashel Community School (Tipperary) 2-14 Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) 2-6
De La Salle Waterford (Waterford) 3-14 Coláiste Chriost Rí (Cork) 1-7
Nenagh CBS (Tipperary) v Boherbue Comprehensive School (Cork) (Friday, January 20th)
Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) v Tarbert Comprehensive School (Kerry) (Postponed)
Causeway Comprehensive School (Kerry) v Mary Immaculate Dunmanway (Cork) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
De La Salle Waterford (Waterford) v Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) or Tarbert Comprehensive School (Kerry)
Presentation College Mardyke (Cork) v Cashel Community School (Tipperary)
Iver Sceine Kenmare (Kerry) v Thurles CBS (Tipperary)
Rice College Ennis v Coláiste Treasa Kanturk (Cork)
Coláiste Mhuire Buttevant (Cork) v St Brogan’s College Bandon (Cork)
Kinsale Community School (Cork) v Nenagh CBS (Tipperary) or Boherbue Comprehensive School (Cork)
Causeway Comprehensive School (Kerry) or Mary Immaculate Dunmanway (Cork) v
CBS Mitchelstown (Cork)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v CBS Ennistymon
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5D Football Championship Round 1
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) 6-18 Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) 4-13
Mary Immaculate Secondary School Lisdoonvarna 3-15 St Colman’s Midleton (Cork) 1-3
Crescent College Dooradoyle (Limerick) 2-10 Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork) 0-5
Charleville CBS (Cork) 5-13 Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) 1-4
Davis College Mallow (Cork) v Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) (Postponed) Carrigtwohill Community College (Cork) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) (Postponed)
Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) v Salesian College Pallaskenry (Limerick) (Postponed)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) (Postponed)
Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) v Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork) (Postponed)
Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) v Presentation Ballingarry (Tipperary) (Postponed)
St Anne’s Community College Killaloe v Beara Community School (Cork) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Davis College Mallow (Cork) or Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) v Carrigtwohill Community College (Cork) or St Joseph’s Ballybunion (Kerry)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) or Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) or Salesian College Pallaskenry (Limerick)
Crescent College Dooradoyle (Limerick) v Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) or Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork)
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) v Mary Immaculate Secondary School Lisdoonvarna
Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) v Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Presentation Ballingarry (Tipperary)
St Anne’s Community College Killaloe or Beara Community School (Cork) v Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork)
Charleville CBS (Cork) v St John Bosco Community College Kildysart
Blackwater Community School Lismore (Waterford) v Mean Scoil Castlegregory (Kerry)
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5E Football Championship Round 1
St Michael’s Kilmihil 4-13 Coláiste Chiaráin Croom (Limerick) 0-3
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) 5-4 Ennis Community College 1-5
St Joseph’s Kilkee 6-6 Cobh Community College (Cork) 1-10
Coláiste Daibheid Cork (Cork) v Fethard Secondary School (Tipperary) (Postponed)
St Patrick’s Comprehensive Shannon v Killorglin Community College (Kerry) (Postppned)
Waterpark College Waterford (Waterford) v St Clement’s College Limerick (Limerick) (Postponed)
Desmond College Gortboy (Limerick) v Newport College (Tipperary) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Mungret Community College (Limerick) v Coláiste Cluain Meala (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v St Paul’s Community College Waterford (Waterford)
St Michael’s Kilmihil v St Ailbie’s (Tipperary)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) v Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick)
Castleisland Community College (Kerry)
Mount Sion CBS (Waterford)
St Joseph’s Kilkee
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Hurling

Munster Under 19A Hurling Championship Semi-Finals (Saturday, January 21st)
Cashel Community School (Tipperary) v Ardscoil Rís (Limerick) @ Kilmallock, 12.30pm
Midleton CBS (Cork) v Thurles CBS (Tipperary) @ Mallow, 3pm
Final (Saturday, February 4th)

Munster Under 19C Hurling Championship Quarter-Finals
Mitchelstown CBS (Cork) 2-14 Scariff Community College 1-15
Salesian College Pallaskenry (Limerick) 3-20 SMI Newcastle West (Limerick) 1-21
Semi-Finals
Salesian College Pallaskenry (Limerick) 3-15 Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) 1-12
CBS Ennistymon v Mitchelstown CBS (Cork) @ UL, Saturday 12.30pm
Final (Saturday, February 4th)
Salesian College Pallaskenry (Limerick) v CBS Ennistymon or Mitchelstown CBS (Cork)

Munster Under 15A Hurling Championship Quarter-Finals
Ardscoil Rís (Limerick) 2-21 Our Lady’s Templemore (Tipperary) 5-10
St Flannan’s College 2-14 De La Salle Waterford (Waterford) 1-9
Nenagh CBS (Tipperary) v Midleton CBS (Cork) (Postponed)
Thurles CBS (Tipperary) v St Colman’s Fermoy (Cork) (Postponed)
Semi-Finals (Wednesday, February 1st)
Nenagh CBS (Tipperary) or Midleton CBS (Cork) v Thurles CBS (Tipperary) or St Colman’s Fermoy (Cork)
St Flannan’s College v Ardscoil Rís (Limerick)
Final (Wednesday, February 22nd)

Munster Under 15B Hurling Championship Round 1
St Joseph’s Tulla 4-10 Blackwater Community School Lismore (Waterford) 1-4
Cashel Community School (Tipperary) v Abbey CBS (Tipperary) (Postponed)
Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork) @ Fr. O’Neill’s, Thursday 12.30pm
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Cashel Community School (Tipperary) or Abbey CBS (Tipperary) v St Joseph’s Tulla Kinsale Community School (Cork) v Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork)
St Francis College Rochestown (Cork) v Rice College Ennis
CBS Dungarvan (Waterford) v High School Clonmel (Tipperary)
Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) v Glanmire Community College (Cork)
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) v Castletroy College (Limerick)
Scoil na Trioniode Doon (Limerick) v CBC Cork (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Kinsale Community School (Cork)/Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork) v Cashel Community School (Tipperary)/Abbey CBS (Tipperary)/St Joseph’s Tulla or Blackwater Community School Lismore (Waterford)
CBS Dungarvan (Waterford) or High School Clonmel (Tipperary) v St Francis College Rochestown (Cork) or Rice College Ennis
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) or Castletroy College (Limerick) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) or Glanmire Community College (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) or Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) v Scoil na Trioniode Doon (Limerick) or CBC Cork (Cork)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15C Hurling Championship Round 1
Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) 3-4 Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) 2-6
Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) 7-11 Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork) 0-5
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick) (Postponed)
Patrician College Mallow (Cork) v Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) (Postponed)
St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) v Clonakilty Community College (Cork) (Postponed)
St Augustine’s (Waterford) v Coachford College (Cork) (Postponed)
Ballincollig Community School (Cork) v Causeway Comprehensive School (Kerry) (Postponed)
Presentation Ballingarry (Tipperary) v Scariff Community College (Postponed)
Coláiste Treasa Kanturk (Cork) v Charleville CBS (Cork) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) or Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry)
St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) or Clonakilty Community College (Cork) v Patrician College Mallow (Cork) or Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
Ballincollig Community School (Cork) or Causeway Comprehensive School (Kerry) v St Augustine’s (Waterford) or Coachford College (Cork)
Presentation Ballingarry (Tipperary) or Scariff Community College v Carrick-on-Suir CBS (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v Coláiste Treasa Kanturk (Cork) or Charleville CBS (Cork)
Tralee CBS (Kerry) v CBS Mitchelstown (Cork)
St Brogan’s College Bandon (Cork) v Coláiste Chriost Rí (Cork)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v Scoil Pól Kilfinane (Limerick)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15D Hurling Championship Round 1
Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford) 10-10 Carrigtwohill Community College (Cork) 0-3
Salesian College Pallaskenry (Limerick) W/O from Douglas Community School (Cork)
CBS Ennistymon v Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork) (Friday, 11am)
Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) v Rockwell College (Tipperary) (Friday, 11.30am)
Mary Immaculate Dunmanway (Cork) v Carrigaline Community School (Cork) (Postponed)
St Mary’s Newport (Tipperary) v St Colman’s Midleton (Cork) (Postponed)
St Anne’s Community College Killaloe v Crescent College Dooradoyle (Limerick) (Postponed)
Scoil Phobal Roscrea (Tipperary) v Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) (Postponed)
Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Mary Immaculate Dunmanway (Cork) or Carrigaline Community School (Cork) v Salesian College Pallaskenry (Limerick)
Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford) v CBS Ennistymon or Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork)
St Mary’s Newport (Tipperary) or St Colman’s Midleton (Cork) v Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) or Rockwell College (Tipperary)
Scoil Phobal Roscrea (Tipperary) or Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) v St Anne’s Community College Killaloe or Crescent College Dooradoyle (Limerick)
Semi-Finals (Wednesday, February 22nd)
Final (Wednesday, March 8th)

Munster Under 15E Hurling Championship Round 1
Comeragh College (Waterford) 4-16 Mungret Community College (Limerick) 1-4
Mercy Mounthawk (Kerry) 4-16 Coláiste Cluain Meala (Tipperary) 2-6
Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) 5-9 Iver Sceine Kenmare (Kerry) 1-9
Gaelscoil Carrigaline (Cork) v Coláiste Chiaráin Croom (Limerick) (Postponed)
Newport College (Tipperary) v Meanscoil SN an Rinn (Waterford) (Postponed)
Mount Sion CBS (Waterford) v St Patrick’s Comprehensive Shannon (Postponed)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) v St John Bosco Community College Kildysart (Postponed)
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork) (Postponed)
Waterpark College Waterford (Waterford) v Desmond College Gortboy (Tipperary) (Postponed)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) v St Aidan’s College Dublin Hill (Cork) (Postponed)
Davis College Mallow (Cork) v St Ailbie’s (Tipperary) (Postponed)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) v Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) (Postponed)
Nenagh Vocational School (Tipperary) v Coláiste Daibheid Cork (Cork) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Newport College (Tipperary) or Meanscoil SN an Rinn (Waterford) v Gaelscoil Carrigaline (Cork) or Coláiste Chiaráin Croom (Limerick)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) or St John Bosco Community College Kildysart v Mount Sion CBS (Waterford) or St Patrick’s Comprehensive Shannon
Mercy Mounthawk (Kerry) v Nenagh Vocational School (Tipperary) or Coláiste Daibheid Cork (Cork)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) or Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) v Davis College Mallow (Cork) or St Ailbie’s (Tipperary)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) or St Aidan’s College Dublin Hill (Cork) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) or Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork)
Waterpark College Waterford (Waterford) or Desmond College Gortboy (Tipperary) v Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick)
St Paul’s Community College Waterford (Waterford) v Comeragh College (Waterford)
Coláiste Mhuire Cobh (Cork) v Boherbue Comprehensive School (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

About Eoin Brennan

Check Also

Talent runs deep for River

An Ennis teenage musician is to be honoured with an international award in one of …