Car Tourismo Banner
Home » Breaking News » No de-nine the Banner in Munster Senior PPS
Sean Rynne of Ennistymon CBS in action against Oisin Kilmartin of Colaiste Cormac during their 2022 All-Ireland Post Primary Senior C Hurling Final at Toomevara. Photograph by John Kelly

No de-nine the Banner in Munster Senior PPS

Car Tourismo Banner

Clare’s interests in the Munster Senior Post-Primary Schools Championships remain strong in the concluding stages as nine teams are still in the hunt for hurling and football silverware extends over seven different competitions.
Having garnered a memorable Munster Senior C double last year, CBS Ennistymon have impressively maintained that dual mandate as they compete in the final four of the hurling (Senior C) and football (Senior B) in the last two Saturdays of January.
Remarkably they could be facing the same opposition in both as while a CBS Ennistymon v CBS Mitchelstown football pairing is guaranteed on Saturday, January 28th, Scariff Community College can put a spanner in the works next Monday (January 16th) when taking on the Cork side in the Munster Senior C Hurling Quarter-Final in Cappamore at 12.30pm.
Rice College, Ennis were the only other Banner school on track for a provincial double but would be agonisingly edged out by Charleville CBS in UL on Wednesday afternoon by only two points after a late surge despite conceding three goals in the opening ten minutes. They cannot afford to wallow in self-pity however as the Ennis side have a chance at redemption when taking on Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) in the last eight of the Munster Senior C football equivalent as they look to keep the title in the Banner County.
Succeeding Rice College on the UL 4G pitch on Wednesday afternoon was a never-say-die Ardscoil Rís who despite being made to wait an extra 30 minutes after the scheduled throw-in time for a referee to come, mirrored that delay when only springing to life in the final quarter with a nine point turnaround to overcome a flagging Our Lady’s Templemore by 1-22 to 1-17 and book their place in the last four of the Harty Cup against Cashel Community School (Tipperary) on Saturday week.
Ardscoil Rís may have knocked St Flannan’s College out of the Munster Senior A hurling race but the already crowned provincial Under 15A champions have qualified for the last eight stage of the Corn Uí Mhuiri (Munster Senior A Football) where they are faced with a rematch against Under 15A final opponents St Francis College Rochestown (Cork) next Wednesday.
A potential east v west Clare derby is a possibility in the Munster Senior D Football Championship if St Joseph’s Secondary School Spanish Point and St Anne’s Community College Killaloe can both win their semi-finals against Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) and Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) respectively next Wednesday.
Finally, following St Michael’s Kilmihil’s rousing 3-5 to 1-7 quarter-final win over Waterford’s Waterpark College on Tuesday, they now take on Schull Community College (Cork) at the penultimate stage of the Munster Senior E Football Championship next Wednesday.

TUS Munster Post-Primary Schools GAA Championships Results/Fixtures Update

Football

Munster Under 19A Football Championship
Round 1
Group 3
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) 2-16 Coláiste na Sceilge (Kerry) 0-12
St Brendan’s College Killarney (Kerry) 4-14 Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) 1-5
Round 2
Group 1
St Flannan’s College 3-8 Clonakilty Community College (Cork) 0-11
Group 2
Skibbereen Community School (Cork) 2-12 Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) 1-13
Round 3
Group 1
Tralee CBS (Kerry) 0-13 Clonakilty Community College (Cork) 2-9
Quarter-Finals (Wednesday, January 18th)
St Francis College Rochestown (Cork) v St Flannan’s College
Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) v Skibbereen Community School (Cork)
St Brendan’s College Killarney (Kerry) v Hamilton High School Bandon (Cork)
Clonakilty Community College (Cork) v Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
St Francis College Rochestown (Cork) or St Flannan’s College v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) or Skibbereen Community School (Cork)
St Brendan’s College Killarney (Kerry) or Hamilton High School Bandon (Cork) v
Clonakilty Community College (Cork) or Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19B Football Championship
Quarter-Finals
CBS Mitchelstown (Cork) 2-9 IS Killorglin (Kerry) 1-10
Patrician College Mallow (Cork) v St Michael’s Listowel (Kerry) (Friday, January 20th)
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
CBS Ennistymon v CBS Mitchelstown (Cork)
Abbey CBS (Tipperary) v Patrician College Mallow (Cork) or St Michael’s Listowel (Kerry)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19C Football Championship
Round 2
Rice College Ennis 3-15 Kinsale Community School (Cork) 1-9
Quarter-Finals
St Pat’s Castleisland (Kerry) 6-15 Mary Immaculate Dunmanway (Cork) 0-9
Douglas Community School (Cork) 2-10 Coláiste Treasa Kanturk (Cork) 2-6
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) v Rice College Ennis (Wednesday, January 18th)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) (TBC)
Semi-Finals (Saturday, January 28th)
Douglas Community School (Cork) v St Pat’s Castleisland (Kerry)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) or Rice College Ennis v Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) or Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19D Football Championship
Quarter-Finals
Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) 1-12 St Joseph’s Ballybunion (Kerry) 1-10
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) 2-10 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 0-13
St Joseph’s Secondary School Spanish Point 2-20 Presentation Ballingarry (Tipperary) 1-6
St Anne’s Community College Killaloe 0-10 Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) 1-2
Semi-Finals (Wednesday, January 18th)
St Joseph’s Secondary School Spanish Point v Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork)
Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) v St Anne’s Community College Killaloe
Final (Saturday, February 11th)

Munster Under 19E Football Championship
Round 2
St Patrick’s Comprehensive Shannon 8-7 St Clement’s College Limerick (Limerick) 2-11
Waterpark College Waterford (Waterford) W/O from Mungret Community College (Limerick)
Quarter-Finals
Desmond College Gortboy (Limerick) 2-10 St Patrick’s Comprehensive Shannon 3-6
Schull Community College (Cork) 3-14 Killorglin Community College (Kerry) 1-4
St Michael’s Kilmihil 3-5 Waterpark College Waterford (Waterford) 1-7
Castleisland Community College (Kerry) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) (Friday, January 13th)
Semi-Finals (Wednesday, January 18th)
Schull Community College (Cork) v St Michael’s Kilmihil
Desmond College Gortboy (Limerick) v Castleisland Community College (Kerry) or Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary)
Final (Wednesday, February 1st)

Munster Under 16.5A Football Championship
Round 1
Clonakilty Community College (Cork) v Patrician College Mallow (Cork) (Monday, January 16th)
Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) v St Francis College Rochestown (Cork) (Postponed)
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) v De La Salle College Macroom (Cork) (Postponed)
Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Tralee CBS (Kerry) v IS Killorglin (Kerry)
High School Clonmel (Tipperary) v St Flannan’s College
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) or De La Salle College Macroom (Cork) v Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork)
St Brendan’s College Killarney (Kerry) v Clonakilty Community College (Cork) or Patrician College Mallow (Cork)
Semi-Finals (Friday, February 10th)
High School Clonmel (Tipperary) or St Flannan’s College v Tralee CBS (Kerry) or IS Killorglin (Kerry)
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)/De La Salle College Macroom (Cork)/Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork) v St Brendan’s College Killarney (Kerry)/Clonakilty Community College (Cork) or Patrician College Mallow (Cork)
Final (Friday, March 3rd)

Munster Under 16.5B Football Championship
Round 1 (Friday, January 20th)
Abbey CBS (Tipperary) v Skibbereen Community School (Cork)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Coachford College (Cork) v Abbey CBS (Tipperary) or Skibbereen Community School (Cork)
Presentation Secondary School Miltown (Kerry) v Scoil Phobail Sliabh Luachra Rathmore (Kerry)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Coláiste Choilm Ballincollig (Cork)
Midleton CBS (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v St Pat’s Castleisland (Kerry)
St Colman’s Fermoy (Cork) v Glanmire Community College (Cork)
St Michael’s Listowel (Kerry) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Coláiste na Sceilge (Kerry) v Castletroy College (Limerick)
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Presentation Secondary School Miltown (Kerry) or Scoil Phobail Sliabh Luachra Rathmore (Kerry) v Coachford College (Cork)/Abbey CBS (Tipperary) or Skibbereen Community School (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) or St Pat’s Castleisland (Kerry) v St Colman’s Fermoy (Cork) or Glanmire Community College (Cork)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) or Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) v Midleton CBS (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork)
Coláiste na Sceilge (Kerry) or Castletroy College (Limerick) v St Michael’s Listowel (Kerry) or Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5C Football Championship
Round 1
Coláiste Mhuire Buttevant (Cork) 7-7 Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) 1-5
Presentation College Mardyke (Cork) 3-10 St Joseph’s Secondary School Spanish Point 3-6
Coláiste Treasa Kanturk (Cork) 3-3 Ballincollig Community School (Cork) 0-9
St Brogan’s College Bandon (Cork) W/O from Douglas Community School (Cork)
Kinsale Community School (Cork) v Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) (Friday, January 13th)
CBS Mitchelstown (Cork) v Mount St Michael Rosscarbery (Tipperary) (Friday, January 13th)
Scoil Pól Kilfinane (Limerick) v Rice College Ennis (Friday, January 13th)
Thurles CBS (Tipperary) v CBS Dungarvan (Waterford) (Monday, January 16th)
Nenagh CBS (Tipperary) v Boherbue Comprehensive School (Cork) (Friday, January 20th)
Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) v Tarbert Comprehensive School (Kerry) (Postponed)
De La Salle Waterford (Waterford) v Coláiste Chriost Rí (Cork) (Postponed)
Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) v Cashel Community School (Tipperary) (Postponed)
St Augustine’s (Waterford) v Iver Sceine Kenmare (Kerry) (Postponed)
Causeway Comprehensive School (Kerry) v Mary Immaculate Dunmanway (Cork) (Postponed)

Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
De La Salle Waterford (Waterford) or Coláiste Chriost Rí (Cork) v Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) or Tarbert Comprehensive School (Kerry)
Presentation College Mardyke (Cork) v Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) or Cashel Community School (Tipperary)
St Augustine’s (Waterford) or Iver Sceine Kenmare (Kerry) v Thurles CBS (Tipperary) or CBS Dungarvan (Waterford)
Scoil Pól Kilfinane (Limerick) or Rice College Ennis v Coláiste Treasa Kanturk (Cork)
Coláiste Mhuire Buttevant (Cork) v St Brogan’s College Bandon (Cork)
Kinsale Community School (Cork) or Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) v Nenagh CBS (Tipperary) or Boherbue Comprehensive School (Cork)
Causeway Comprehensive School (Kerry) or Mary Immaculate Dunmanway (Cork) v
CBS Mitchelstown (Cork) or Mount St Michael Rosscarbery (Tipperary)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v CBS Ennistymon
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5D Football Championship
Round 1
St John Bosco Community College Kildysart 7-14 Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) 1-2
Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) 1-12 Kilrush Community School 3-2
Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork) W/O from Carrigaline Community School (Cork)
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) v Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) (Friday, January 13th)
Davis College Mallow (Cork) v Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) (Friday, January 13th)
Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) v Charleville CBS (Cork) (Tuesday, January 17th)
Carrigtwohill Community College (Cork) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) (Postponed)
Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) v Salesian College Pallaskenry (Limerick) (Postponed)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) (Postponed)
Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) v Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork) (Postponed)
Crescent College Dooradoyle (Limerick) v Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork) (Postponed)
St Colman’s Midleton (Cork) v Mark Immaculate Secondary School Lisdoonvarna (Postponed)
Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) v Presentation Ballingarry (Tipperary) (Postponed)
St Anne’s Community College Killaloe v Beara Community School (Cork) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Davis College Mallow (Cork) or Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) v Carrigtwohill Community College (Cork) or St Joseph’s Ballybunion (Kerry)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) or Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) or Salesian College Pallaskenry (Limerick)
Crescent College Dooradoyle (Limerick) or Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork) v
Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) or Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork)
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) or Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) v St Colman’s Midleton (Cork) or Mark Immaculate Secondary School Lisdoonvarna
Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) v Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Presentation Ballingarry (Tipperary)
St Anne’s Community College Killaloe or Beara Community School (Cork) v Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork)
Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) or Charleville CBS (Cork) v St John Bosco Community College Kildysart
Blackwater Community School Lismore (Waterford) v Mean Scoil Castlegregory (Kerry)
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5E Football Championship
Round 1
St Ailbie’s (Tipperary) 4-4 Meanscoil SN an Rinn (Waterford) 2-4
Castleisland Community College (Kerry) 6-12 Nenagh Vocational School (Tipperary) 5-0
Coláiste Cluain Meala (Tipperary) W/O from Killarney Community College (Kerry)
Mount Sion CBS (Waterford) W/O from Coláiste Mhicil CBS Sexton Street (Limerick)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) W/O from Ennistymon Vocational School
Coláiste Daibheid Cork (Cork) v Fethard Secondary School (Tipperary) (Thursday, January 12th)
St Patrick’s Comprehensive Shannon v Killorglin Community College (Kerry) (Friday, January 13th)
St Michael’s Kilmihil v Coláiste Chiaráin Croom (Limerick) (Tuesday, January 17th)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) v Ennis Community College (Wednesday, January 18th)
Waterpark College Waterford (Waterford) v St Clement’s College Limerick (Limerick) (Wednesday, January 18th)
St Joseph’s Kilkee v Cobh Community College (Cork) (Thursday, January 19th)
Desmond College Gortboy (Limerick) v Newport College (Tipperary) (Postponed)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, January 25th)
Mungret Community College (Limerick) v Coláiste Cluain Meala (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v St Paul’s Community College Waterford (Waterford)
Quarter-Finals (Wednesday, February 10th)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 15E Football Championship
Semi-Finals
Comeragh College (Waterford) 8-6 St John Bosco Community College Kildysart 7-7
Desmond College Gortboy (Limerick) v Mount Sion CBS (Waterford) (TBC)
Final (TBC)
Comeragh College (Waterford) v Desmond College Gortboy (Limerick) or Mount Sion CBS (Waterford)

Hurling

Munster Under 19A Hurling Championship
Quarter-Finals
Cashel Community School (Tipperary) 1-13 CBC Cork (Cork) 0-13
Ardscoil Rís (Limerick) 1-22 Our Lady’s Templemore (Tipperary) 1-17
Midleton CBS (Cork) 2-15 De La Salle Waterford (Waterford) 0-16
Thurles CBS (Tipperary) 1-16 St Colman’s Fermoy (Cork) 0-17
Semi-Finals (Saturday, January 21st)
Cashel Community School (Tipperary) v Ardscoil Rís (Limerick)
Midleton CBS (Cork) v Thurles CBS (Tipperary)
Final (Saturday, February 4th)

Munster Under 19B Hurling Championship
Round 3
Group 2
Rice College Ennis 1-15 Scoil Na Trioniode Doon (Limerick) 1-5
Quarter-Finals
Castletroy College (Limerick) 1-14 Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) 1-10
Charleville CBS (Cork) 4-19 Rice College Ennis 3-20
Hamilton High School Bandon (Cork) 3-22 Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) 2-18
High School Clonmel (Tipperary) 0-18 Coachford College (Cork) 0-9
Semi-Finals (Saturday, January 21st)
Charleville CBS (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork)
High School Clonmel (Tipperary) v Castletroy College (Limerick)
Final (Saturday, February 4th)

Munster Under 19C Hurling Championship
Preliminary Quarter-Finals
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) 4-19 St Brogan’s College Bandon (Cork) 2-9
Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) 4-14 Coláiste Iosaef Kilmallock (Limerick) 4-5
SMI Newcastle West (Limerick) 2-13 Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) 1-15
Mitchelstown CBS (Cork) 0-17 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 1-9
Quarter-Finals (Wednesday, January 11th)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) 4-18 Borrisokane Community College (Tipperary) 3-12
CBS Ennistymon 1-13 Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) 0-10
Mitchelstown CBS (Cork) v Scariff Community College (Monday, January 16th)
SMI Newcastle West (Limerick) v Salesian College Pallaskenry (Limerick) (Monday, January 16th)
Semi-Finals (Saturday, January 21st)
CBS Ennistymon v Mitchelstown CBS (Cork) or Scariff Community College
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v SMI Newcastle West (Limerick) or Salesian College Pallaskenry (Limerick)
Final (Saturday, February 4th)

Munster Under 16.5E Hurling Championship
Semi-Final
St Paul’s Community College Waterford (Waterford) 7-11 St John Bosco Community College Kildysart 1-10
Final
Waterpark College Waterford (Waterford) v St Paul’s Community College Waterford (Waterford) (Postponed)

Munster Under 15A Hurling Championship
Quarter-Finals (Wednesday, January 18th)
Nenagh CBS (Tipperary) v Midleton CBS (Cork)
Thurles CBS (Tipperary) v St Colman’s Fermoy (Cork)
St Flannan’s College v De La Salle Waterford (Waterford)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Ardscoil Rís (Limerick)
Semi-Finals (Wednesday, February 1st)
Nenagh CBS (Tipperary) or Midleton CBS (Cork) v Thurles CBS (Tipperary) or St Colman’s Fermoy (Cork)
St Flannan’s College or De La Salle Waterford (Waterford) v Our Lady’s Templemore (Tipperary) or Ardscoil Rís (Limerick)
Final (Wednesday, February 22nd)

Munster Under 15B Hurling Championship
Round 1 (Wednesday, January 18th)
St Joseph’s Tulla v Blackwater Community School Lismore (Waterford)
Cashel Community School (Tipperary) v Abbey CBS (Tipperary)
Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Cashel Community School (Tipperary) or Abbey CBS (Tipperary) v St Joseph’s Tulla or Blackwater Community School Lismore (Waterford)
Kinsale Community School (Cork) v Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork)
St Francis College Rochestown (Cork) v Rice College Ennis
CBS Dungarvan (Waterford) v High School Clonmel (Tipperary)
Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) v Glanmire Community College (Cork)
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) v Castletroy College (Limerick)
Scoil na Trioniode Doon (Limerick) v CBC Cork (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Kinsale Community School (Cork)/Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork) v Cashel Community School (Tipperary)/Abbey CBS (Tipperary)/St Joseph’s Tulla or Blackwater Community School Lismore (Waterford)
CBS Dungarvan (Waterford) or High School Clonmel (Tipperary) v St Francis College Rochestown (Cork) or Rice College Ennis
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) or Castletroy College (Limerick) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) or Glanmire Community College (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) or Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) v Scoil na Trioniode Doon (Limerick) or CBC Cork (Cork)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15C Hurling Championship
Round 1 (Wednesday, January 18th)
Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) v Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick)
Patrician College Mallow (Cork) v Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) v Clonakilty Community College (Cork)
St Augustine’s (Waterford) v Coachford College (Cork)
Ballincollig Community School (Cork) v Causeway Comprehensive School (Kerry)
Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) v Carrick-on-Suir CBS (Tipperary)
Presentation Ballingarry (Tipperary) v Scariff Community College
Coláiste Treasa Kanturk (Cork) v Charleville CBS (Cork)
Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) or Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) or Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork)
St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) or Clonakilty Community College (Cork) v Patrician College Mallow (Cork) or Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
Ballincollig Community School (Cork) or Causeway Comprehensive School (Kerry) v St Augustine’s (Waterford) or Coachford College (Cork)
Presentation Ballingarry (Tipperary) or Scariff Community College v Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) or Carrick-on-Suir CBS (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v Coláiste Treasa Kanturk (Cork) or Charleville CBS (Cork)
Tralee CBS (Kerry) v CBS Mitchelstown (Cork)
St Brogan’s College Bandon (Cork) v Coláiste Chriost Rí (Cork)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v Scoil Pól Kilfinane (Limerick)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15D Hurling Championship
Round 1 (Wednesday, January 18th)
Salesian College Pallaskenry (Limerick) v Douglas Community School (Cork)
Mary Immaculate Dunmanway (Cork) v Carrigaline Community School (Cork)
CBS Ennistymon v Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork)
Carrigtwohill Community College (Cork) v Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford)
St Mary’s Newport (Tipperary) v St Colman’s Midleton (Cork)
Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) v Rockwell College (Tipperary)
St Anne’s Community College Killaloe v Crescent College Dooradoyle (Limerick)
Scoil Phobal Roscrea (Tipperary) v Scoil Ruain Killenaule (Tipperary)
Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Mary Immaculate Dunmanway (Cork) or Carrigaline Community School (Cork) v Salesian College Pallaskenry (Limerick) or Douglas Community School (Cork)
Carrigtwohill Community College (Cork) or Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford) v CBS Ennistymon or Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork)
St Mary’s Newport (Tipperary) or St Colman’s Midleton (Cork) v Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) or Rockwell College (Tipperary)
Scoil Phobal Roscrea (Tipperary) or Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) v St Anne’s Community College Killaloe or Crescent College Dooradoyle (Limerick)
Semi-Finals (Wednesday, February 22nd)
Final (Wednesday, March 8th)

Munster Under 15E Hurling Championship
Round 1 (Wednesday, January 18th)
Gaelscoil Carrigaline (Cork) v Coláiste Chiaráin Croom (Limerick)
Newport College (Tipperary) v Meanscoil SN an Rinn (Waterford)
Mount Sion CBS (Waterford) v St Patrick’s Comprehensive Shannon
Iver Sceine Kenmare (Kerry) v Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) v St John Bosco Community College Kildysart
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork)
Waterpark College Waterford (Waterford) v Desmond College Gortboy (Tipperary)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) v St Aidan’s College Dublin Hill (Cork)
Davis College Mallow (Cork) v St Ailbie’s (Tipperary)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) v Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick)
Nenagh Vocational School (Tipperary) v Coláiste Daibheid Cork (Cork)
Mungret Community College (Limerick) v Comeragh College (Waterford)
Coláiste Cluain Meala (Tipperary) v Mercy Mounthawk (Kerry)

Preliminary Quarter-Finals (Wednesday, February 1st)
Newport College (Tipperary) or Meanscoil SN an Rinn (Waterford) v Gaelscoil Carrigaline (Cork) or Coláiste Chiaráin Croom (Limerick)
Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) or St John Bosco Community College Kildysart v Mount Sion CBS (Waterford) or St Patrick’s Comprehensive Shannon
Coláiste Cluain Meala (Tipperary) or Mercy Mounthawk (Kerry) v.Nenagh Vocational School (Tipperary) or Coláiste Daibheid Cork (Cork)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) or Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) v Davis College Mallow (Cork) or St Ailbie’s (Tipperary)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) or St Aidan’s College Dublin Hill (Cork) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) or Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork)
Waterpark College Waterford (Waterford) or Desmond College Gortboy (Tipperary) v Iver Sceine Kenmare (Kerry) or Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick)
St Paul’s Community College Waterford (Waterford) v Mungret Community College (Limerick) or Comeragh College (Waterford)
Coláiste Mhuire Cobh (Cork) v Boherbue Comprehensive School (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

About Eoin Brennan

Check Also

Banner’s final push for Premier achievement

Having witnessed the strong hopes of the minors and Under 20’s end in heartbreaking circumstances …