Home » Breaking News » Glorious double for Spanish Point
St Joseph’s Spanish Point’s Under 15 side

Glorious double for Spanish Point


Munster Senior D Post-Primary Schools Football Championship Round 2

St Joseph’s Spanish Point 2-7 St Anne’s Killaloe 1-7

A superb 24 hours for St Joseph’s Spanish Point was initiated on Wednesday afternoon when demonstrating their resolve to hold off a stubborn St Anne’s Killaloe in Ballina, reports Eoin Brennan.

A gritty victory, cemented with a late brace of points qualified the West Clare college to the last eight of the Munster Senior D Championship against Salesian College, Pallaskenry. That buoyancy would be copperfastened when their Under 15 side shaded an inch-tight contest with

Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest yesterday (Thursday) to advance to the provincial Under 15D decider against Cork’s St Brogan’s College.

All seemed to be going according to plan for their senior side when belying the strong conditions and their 90 minute trip to lead their hosts by 1-3 to 0-4 by half-time. Benefitting from a slice of fortune just before the water break when Joe Campbell’s effort for a point dipped into the far corner of the net at 1-1 to 0-1, St Joseph’s would be somehow denied any further green flags by near-elastic goalkeeper Jack McCarthy in injury-time.

With a string wind to come, the visitors seemed on track for a facile victory but nobody told St Anne’s Killaloe who tore up that script through an emphatic goal for half-time substitute JP Mbotho immediately on the restart to edge in front.

Crucially, Spanish Point cancelled it out in the next passage of play when Cillian Keavey’s dipping effort for a point was tipped away by goalkeeper McCarthy before Campbell squeezed the rebound into the net at 2-3 to 1-4.

With only a kick of the ball between the sides throughout the entire hour, there would be outstanding stops at both ends as the tensions heightened with McCarthy keeping out a one-on-one shot from Euan Lineen while up the other end, goalkeeper Tomás Sexton was alert to smother Jack Grace’s attempt at 2-5 to 1-5 by the final water break.

St Anne’s upped the ante in search of a lifeline throughout the final quarter and would lower the arrears to just the minimum when chief threat Charlie King arrowed over a brace of points by the 56th minute.

Crucially however, St Joseph’s Spanish Point refused to panic and after weathering the storm, impressive duo Jason Cushen and Cillian Keavey, who formed a brilliant half-back unit with the electric Josh Moloney, cooly converted last gasp frees to seal their passage to next week’s quarter-finals.

St Joseph’s Spanish Point: Tomás Sexton (Kilmurry Ibrickane); Paul McNamara (Cooraclare), Diarmuid Comber (Kilmurry Ibrickane), Gary Donnellan (Cooraclare); Josh Moloney (Kilmurry Ibrickane), Cillian Keavey (St Joseph’s Miltown), Jason Cushen (Kilmurry Ibrickane); Ciaran Hanrahan (Kilmurry Ibrickane), Paul Frawley (St Joseph’s Miltown); Dylan Conway (Doonbeg), Oisin Sexton (Kilmurry Ibrickane), Cathal Talty (Kilmurry Ibrickane); Euan Lineen (St Joseph’s Miltown), Joe Campbell (Kilmurry Ibrickane), Sean Neylon (St Joseph’s Miltown)

Subs: Colin Considine (Kilmurry Ibrickane) for Talty (42), Diarmuid O’Sullivan (St Joseph’s Miltown) for Conway (48)

Scorers: Joe Campbell (2-2, 1f); Josh Moloney (0-2); Dylan Conway, Jason Cushen (f), Cillian Keavey (f) (0-1 each)

St Anne’s Killaloe: Jack McCarthy (Smith O’Brien’s); Tristan Giroundiere (Ballina), Kian Donnelly (Ballina), Brian Bourke (Ballina); David Coughlan (Ballina), Jack Collins (Ballina), Cian Molloy (Ballina); Ben Murnane (Smith O’Brien’s), Stephen Geraghty (Smith O’Brien’s); Cillian Ryan (Ballina), Daniel Tighe (Ballina), Charlie King (Ballina); Braoin Cleary (Ballina), Jack Grace (Ballina), Cathal O’Donnell (Ballina)

Subs: JP Mbotho (Ballina) for Cleary (19), Paddy Bradley for Tighe (30), Cillian Collins (Smith O’Brien’s) for Ryan (45), Conor Shanahan (Ballina) for Geraghty (53), Luke Dillon (Smith O’Brien’s) for Donnelly (61, inj)

Scorers: Charlie King (0-3); JP Mbotho (1-0); Jack Grace (0-2f); Daniel Tighe, Cathal O’Donnell (f) (0-1 each)

Referee: Jim Hickey (Cratloe)

The draws for the knock-out stages of the Dr. Harty Cup were also made this afternoon, with St Joseph’s Tulla paired with 2020 finalists CBC Cork in the quarter-finals in early January, a side that were beaten by St Flannan’s College in that long-awaited decider that has previously been postponed twice.

Ardscoil Rís have been drawn against Midleton CBS who were edged out by CBC Cork in the opening round last month.

St Caimin’s Shannon brought Clare’s Senior Hurling Championship Quarter-Final contingent to five last Friday after shading a compelling contest with Tipperary’s Abbey CBS while subsequently completing a dual double when progressing to the semi-finals of the Munster Senior E Football Championship.

Also through to the last four, this time at Senior C level, are CBS Ennistymon who produced a rousing display to see off IS Kenmare by 1-13 to 1-6 on their way to a penultimate stage showdown with another Kerry side Gaelcholáiste Chiarrai in late January.

Munster Post-Primary Schools GAA Championship Fixtures/Results

Hurling

Dr. Harty Cup (Senior A, U19 Hurling)

Quarter-Finals (Saturday, January 8th)

Cashel Community School (Tipperary) v Thurles CBS (Tipperary)

Ardscoil Rís (Limerick) v Midleton CBS (Cork)

De La Salle Waterford (Waterford) v Nenagh CBS (Tipperary)

St Joseph’s Tulla v CBC (Cork)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Cashel Community School (Tipperary) or Thurles CBS (Tipperary) v Ardscoil Rís (Limerick) or Midleton CBS (Cork)

De La Salle Waterford (Waterford) or Nenagh CBS (Tipperary) v St Joseph’s Tulla or CBC (Cork)

Final (Saturday, February 5th)

Corn Thomáis Mhic Choilm (Senior B, U19 Hurling)

Round 2

St Caimin’s Shannon 2-10 Abbey CBS (Tipperary) 0-12

Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) 1-13 Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) 0-8

Charleville CBS (Cork) v Castletroy College (Limerick) @ Charleville, Friday 12.30pm

Quarter-Finals

High School Clonmel (Tipperary) v Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) @ Doon, Wednesday 12.30pm

Causeway Comprehensive (Kerry) v Scoil an Spioraid Naoimh Bishopstown (Cork) @ Bishopstown, Wednesday 12.30pm

Hamilton High School, Bandon (Cork) v St Francis College, Rochestown (Cork) @ Rochestown, Wednesday 12.30pm

Charleville CBS (Cork) or Castletroy College (Limerick) v St Caimin’s Shannon (TBC)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Final (Saturday, February 5th)

Corn Risteard Uí Mhathúna (Senior C, U19 Hurling)

Round 2

Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) 1-15 Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) 3-7

Coachford College (Cork) 1-15 Clonakilty Community College (Cork) 0-15

St Brogan’s College, Bandon (Cork) 2-14 Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) 1-14

Scoil Pól, Kilfinane (Limerick) v Hazelwood College, Dromcollogher (Limerick) (Friday, December 10th)

Quarter-Finals

Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) v Presentation Ballingarry (Tipperary) @ CBS Tramore, Wednesday 12.30pm)

Coachford College (Cork) v St Brogan’s College, Bandon (Cork) @ Bandon, Wednesday 12.30pm

Scariff Community College v CBS Ennistymon @ Whitegate (Wednesday, December 15th)

Coláiste Iósaef, Kilmallock (Limerick) v Scoil Pól, Kilfinane (Limerick) or Hazelwood College, Dromcollogher (Limerick) (TBC)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Final (Saturday, February 5th)

Senior E (U19 Hurling)

Round 2

St Paul’s Waterford (Waterford) 3-15 Mount Sion CBS (Waterford) 3-14

Coláiste Íde agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) 0-15 Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) 0-9

Coláiste Daibhéid (Cork) 2-9 St Fanahan’s College, Mitchelstown (Cork) 1-1

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) 4-15 Gaelcholáiste Carrigaline (Cork) 4-11

Nenagh Vocational School (Tipperary) v Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) @ Na Pairsaigh, Friday 11.30am

Quarter-Finals

Coláiste Íde agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) v St Clement’s College (Limerick) (Wednesday @ 12.30pm)

St Paul’s Waterford (Waterford) v Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) @ St Paul’s Waterford, Wednesday 12.30pm

Coláiste Daibhéid (Cork) v Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) (Wednesday @ 12.30pm)

Ennistymon Vocational School v Nenagh Vocational School (Tipperary) or Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) (TBC)

Semi-Finals (Wednesday, January 12th)

Final (Wednesday, January 26th)

Corn Shéamais Uí Dhonnchú (Junior B, U16.5 Hurling)

Quarter-Finals

Our Lady’s Templemore (Tipperary) 0-14 High School Clonmel (Tipperary) 0-13

Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) 3-15 Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) 0-16

Semi-Finals

Our Lady’s Templemore (Tipperary) 1-14 Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) 1-12

Rice College, Ennis v Charleville CBS (Cork) (Tuesday @ 12pm)

Final (Wednesday, December 15th)

Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Rice College, Ennis or Charleville CBS (Cork)

Corn an Dara Uí Dhonabháin (Junior C, U16.5 Hurling)

Semi-Finals

Coachford College (Cork) 0-11 Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) 0-10

Mitchelstown CBS (Cork) v Scariff Community College (Wednesday @ 12.30pm)

Final (Wednesday, December 15th)

Coachford College (Cork) v Mitchelstown CBS (Cork) or Scariff Community College

Football

Corn Sheáin Uí Mhurchú (Senior C, U19 Football)

Round 2

Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) 0-14 St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) 3-4

Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) 6-15 Ballincollig Community School (Cork) 1-5

Quarter-Finals

Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) 2-12 Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) 1-2

CBS Ennistymon 1-13 IS Kenmare (Kerry) 1-6

Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) v Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) @ Youghal CBS, Tuesday 12.30pm

Dungarvan CBS (Waterford) v Douglas Community School (Cork) (Tuesday, December 14th)

Semi-Finals (Saturday, January 29th)

Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) v CBS Ennistymon

Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) or Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) v Dungarvan CBS (Waterford) or Douglas Community School (Cork)

Final (Saturday, February 12th)

Corn Sheáin Uí Mhaolomhnaigh (Senior D, U19 Football)

Round 2

Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) 5-17 St Colman’s Midleton (Cork) 1-4

Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) 2-10 Coláiste an Chroi Naofa, Carrignavar (Cork) 1-11

St Joseph’s Spanish Point 2-7 St Anne’s Killaloe 1-7

Beara Community School (Cork) v Carrigtwohill Community School (Cork) @ Adrigole, Friday 12.30pm

Quarter-Finals

Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) v Roscrea Community College (Tipperary) @ Glanmire, Monday 12pm

St Joseph’s Spanish Point v Salesian College Pallaskenry (Limerick) (Friday, December 10th)

Scoil Mhuire gan Smál, Blarney (Cork) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) (Wednesday, December 15th)

Beara Community School (Cork) or Carrigtwohill Community School (Cork) v Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) (TBC)

Semi-Finals (Wednesday, January 19th)

Final (Wednesday, February 2nd)

Senior E (U19 Football)

Quarter-Finals (Wednesday, December 1st)

St Clement’s College (Limerick) 5-11Castleisland Community College (Kerry) 3-4

St Caimin’s Shannon 5-15 St Pat’s Comprehensive, Shannon 2-5

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) v Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) (Tuesday @ 12pm)

Coláiste Daibhéid (Cork) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) (Friday, December 10th)

Semi-Finals (Wednesday, January 19th)

St Clement’s College (Limerick) v St Caimin’s Shannon

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) or Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) v Coláiste Daibhéid (Cork) or Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork)

Final (Wednesday, February 2nd)

Corn Mháirtín Mhic Chonmara (U15D Football)

Semi-Finals

St Joseph’s Spanish Point 0-9 Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) 1-5

Final (Wednesday, December 8th) (Provisional)

St Brogan’s College (Cork) v St Joseph’s Spanish Point

Under 15E Football

Final (Wednesday, December 8th)

St John Bosco, Kildysart v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork)

Check Also

Clare school fired up for shot at Harty Cup final

When it comes to Harty Cup, more than talent is needed to get a team …