Home » Breaking News » Munster Final awaits for Kildysart
St John Bosco Community College’s U-15 Footballers who qualified for the Munster U-15E Final.

Munster Final awaits for Kildysart

ST JOSEPH’S Tulla’s breakthrough to a Dr Harty Cup Quarter-Final in dramatic circumstances on Wednesday afternoon was the apex of an encouraging afternoon for East Clare, reports Eoin Brennan.

Scariff Community College eased into the last eight of the Senior C Hurling Championship after overcoming neighbours St Anne’s Killaloe by 3-22 to 1-14 and are still on track for a Senior and Junior C double

Also through to the quarter-finals as CBS Ennistymon (Senior C) and Ennistymon Vocational School (Senior E) while St Caimin’s Shannon can join them this afternoon (Thursday) when traveling to Tipperary Town to take on Abbey CBS in the Senior B Championship.

Rice College will contest next Wednesday’s Junior B Hurling Semi-Final against Cork’s Charleville CBS but St John Bosco, Kildysart went one significant step further by brushing off the challenge of Mungret Community College to advance to the Under 15E Football Final against Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) in a fortnight’s time.

Munster Post-Primary Schools GAA Championship Fixtures/Results)

Hurling

Dr. Harty Cup (Senior A, U19 Hurling)

Round 2

Cashel Community School (Tipperary) 0-16 St Flannan’s College 1-12

Thurles CBS (Tipperary) 3-17 Our Lady’s Templemore (Tipperary) 0-11

Nenagh CBS (Tipperary) 2-14 Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) 1-13

St Joseph’s Tulla 2-16 St Colman’s College, Fermoy (Cork) 1-16 AET

Midleton CBS (Cork) 2-26 Blackwater Community School (Waterford) 0-3

Ardscoil Rís (Limerick) a bye

De La Salle Waterford (Waterford) a bye

CBC (Cork) a bye

Quarter-Finals (Saturday, January 8th)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Final (Saturday, February 5th)

Corn Thomáis Mhic Choilm (Senior B, U19 Hurling)

Round 2

High School Clonmel (Tipperary) 1-16 John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) 0-14

Causeway Comprehensive (Kerry) 2-8 Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) 1-6

Scoil an Spioraid Naoimh Bishopstown (Cork) 3-13 Kinsale Community School (Cork) 3-2

Hamilton High School, Bandon (Cork) 4-17 St Augustine’s College, Dungarvan (Waterford) 1-7

St Francis College, Rochestown (Cork) 5-12 Dungarvan CBS (Waterford) 1-14

Charleville CBS (Cork) v Castletroy College (Limerick) (Postponed)

Abbey CBS (Tipperary) v St Caimin’s Shannon @ Sean Treacy Park Tipperary Town, Thursday 12pm

Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) v Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) @ Kanturk, Wednesday 12.30pm

Quarter-Finals (Wednesday, December 8th)

High School Clonmel (Tipperary) v Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) or Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick)

Charleville CBS (Cork) or Castletroy College (Limerick) v Abbey CBS (Tipperary) or St Caimin’s Shannon

Causeway Comprehensive (Kerry) v Scoil an Spioraid Naoimh Bishopstown (Cork)

Hamilton High School, Bandon (Cork) v St Francis College, Rochestown (Cork)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Final (Saturday, February 5th)

Corn Risteard Uí Mhathúna (Senior C, U19 Hurling)

Round 2

CBS Ennistymon 2-25 Rice College Ennis 0-12

Coláiste Iósaef, Kilmallock (Limerick) 1-18 Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) 0-9

Scariff Community College 3-22 St Anne’s Killaloe 1-14

Presentation Ballingarry (Tipperary) 0-16 Scoil Ruan, Killenaule (Tipperary) 1-10

Scoil Pól, Kilfinane (Limerick) v Hazelwood College, Dromcollogher (Limerick) (Postponed)

St Brogan’s College, Bandon (Cork) v Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) (Postponed)

Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) v Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) @ Micheál McCraith GAA, Friday 11.30am

Coachford College (Cork) v Clonakilty Community College (Cork) (Tuesday @ 12,30pm)

Quarter-Finals (Wednesday, December 8th)

Scariff Community College v CBS Ennistymon

Coláiste Iósaef, Kilmallock (Limerick) v Scoil Pól, Kilfinane (Limerick) or Hazelwood College, Dromcollogher (Limerick)

Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) or Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) v Presentation Ballingarry (Tipperary)

Coachford College (Cork) or Clonakilty Community College (Cork) v St Brogan’s College, Bandon (Cork) or Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork)

Semi-Finals (Saturday, January 22nd)

Final (Saturday, February 5th)

Senior E (U19 Hurling)

Round 2

St Clement’s College (Limerick) 1-19 Desmond College, Newcastlewest (Limerick) 1-12

Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) 3-14 Coláiste Cluain Meala (Tipperary) 4-7

Ennistymon Vocational School W/O from St John Bosco, Kildysart

Mount Sion CBS (Waterford) v St Paul’s Waterford (Waterford) @ Mount Sion, Monday 12.30pm

Coláiste Íde agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) v Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) @ CII Abbeyfeale, Monday 1pm

St Fanahan’s College, Mitchelstown (Cork) v Coláiste Daibhéid (Cork) (Tuesday @ 12.30pm)

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) v Gaelcholáiste Carrigaline (Cork) @ An Rinn, Tuesday 12.30pm

Nenagh Vocational School (Tipperary) v Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) (Friday, December 3rd)

Quarter-Finals (Wednesday, December 8th)

Coláiste Íde agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) or Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) v St Clement’s College (Limerick)

Ennistymon Vocational School v Nenagh Vocational School (Tipperary) or Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick)

Mount Sion CBS (Waterford) or St Paul’s Waterford (Waterford) v Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary)

St Fanahan’s College, Mitchelstown (Cork) or Coláiste Daibhéid (Cork) v Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) or Gaelcholáiste Carrigaline (Cork)

Semi-Finals (Wednesday, January 12th)

Final (Wednesday, January 26th)

Corn Shéamais Uí Dhonnchú (Junior B, U16.5 Hurling)

Quarter-Finals

Rice College, Ennis 1-15 John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) 1-12

Charleville CBS (Cork) 4-24 Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) 0-12

High School Clonmel (Tipperary) v Our Lady’s Templemore (Tipperary) @ Clonmel Sportsfield, Thursday 12.30pm

Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) @ CBS Youghal, Friday 12.30pm

Semi-Finals (Wednesday, December 1st)

Rice College, Ennis v Charleville CBS (Cork)

High School Clonmel (Tipperary) or Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) or Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork)

Final (Saturday, December 15th)

Corn an Dara Uí Dhonabháin (Junior C, U16.5 Hurling)

Quarter-Finals

Coachford College (Cork) 2-21 Presentation Brothers College (Cork) 2-11

Carrick-on-Suir CBS (Tipperary) 4-19 Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) 3-16

Mitchelstown CBS (Cork) 2-19 St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) 1-9

Scariff Community College 3-16 Scoil Ruan, Killenaule (Tipperary) 3-8

Semi-Finals (Wednesday, December 1st)

Coachford College (Cork) v Carrick-on-Suir CBS (Tipperary)

Mitchelstown CBS (Cork) v Scariff Community College

Final (Wednesday, December 15th)

Football

Corn Uí Mhuiri (Senior A, U19 Football)

Round 2

Scoil Pobal Rathmore (Kerry) 1-10 High School Clonmel (Tipperary) 1-8

Clonakilty Community College (Cork) 1-12 Pobalscoil Church Dhuibhne (Kerry) 1-6

Hamilton High School Bandon (Cork) 1-12 St Flannan’s College 0-5

St Brendan’s College, Killarney (Kerry) 0-20 IS Killorglin (Kerry) 0-2

Mercy Mounthawk (Kerry) 1-7 Coláiste Chriost Rí (Cork) 0-4

Coláiste na Sceilge (Kerry) 3-8 St Francis College, Rochestown (Cork) 3-6

Skibbereen Community School (Cork) v Coláiste Choilm, Ballincollig @ O’Donovan Rossa Park, Monday 12.30pm

Quarter-Finals (Saturday, January 15th)

Semi-Finals (Saturday, January 29th)

Final (Saturday, February 12th)

Corn Sheáin Uí Mhurchú (Senior C, U19 Football)

Round 2

Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) 2-11 Tarbert Comprehensive (Kerry) 1-8

Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) 2-6 Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick)

0-10

IS Kenmare (Kerry) 3-15 Coláiste Íde agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) 1-11

CBS Ennistymon 3-16 Coláiste Dun Iascaigh, Cahir (Tipperary) 0-3

Dungarvan CBS (Waterford) 5-10 St Augustine’s Dungarvan (Waterford) 2-10

Douglas Community School (Cork) 2-12 Coláiste Mhuire Buttevant (Cork) 0-9

Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) v St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) @ CBS Youghal, Thursday 12.30pm

Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) v Ballincollig Community School (Cork) (Monday @ 12.30pm)

Quarter-Finals

Gaelcholáiste Chiarrai (Kerry) v Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) @ Tarbert Comprehensive, Wednesday 12.30pm

IS Kenmare (Kerry) v CBS Ennistymon @ IS Kenmare, Wednesday 12.30pm

Dungarvan CBS (Waterford) v Douglas Community School (Cork)

Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) or Ballincollig Community School (Cork) v Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) or St Declan’s Kilmacthomas (Waterford)

Semi-Finals (Saturday, January 29th)

Final (Saturday, February 12th)

Corn Sheáin Uí Mhaolomhnaigh (Senior D, U19 Football)

Round 2

Salesian College Pallaskenry (Limerick) 2-9 MISS Lisdoonvarna 0-6

Scoil Mhuire gan Smál, Blarney (Cork) 4-17 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 4-12

St Joseph’s Ballybunion (Kerry) 5-14 Hazelwood College, Dromcollogher (Limerick) 2-8

Roscrea Community College (Tipperary) W/O from Rockwell College (Tipperary)

St Colman’s Midleton (Cork) v Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) @ St Colmans, Friday 11am

Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) v Coláiste an Chroi Naofa, Carrignavar (Cork) @ Naomh Aban, Friday 12pm

Beara Community School (Cork) v Carrigtwohill Community School (Cork) (Wednesday @ 12.30pm)

St Anne’s Killaloe v St Joseph’s Spanish Point (Wednesday @ 12.30pm)

Quarter-Finals

Scoil Mhuire gan Smál, Blarney (Cork) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) (Wednesday @ 12.30pm

Beara Community School (Cork) or Carrigtwohill Community School (Cork) v Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) or Coláiste an Chroi Naofa, Carrignavar (Cork)

St Colman’s Midleton (Cork) or Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) v Roscrea Community College (Tipperary)

St Anne’s Killaloe or St Joseph’s Spanish Point v Salesian College Pallaskenry (Limerick)

Semi-Finals (Wednesday, January 19th)

Final (Wednesday, February 2nd)

Senior E (U19 Football)

Round 2

St Clement’s College (Limerick) 9-4 Desmond College, Newcastlewest (Limerick) 2-7

St Pat’s Comprehensive, Shannon 4-8 St Michael’s Kilmihil 3-8

St Caimin’s Shannon 4-10 St John Bosco, Kildysart 1-8

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) 1-10 Waterpark College (Waterford) 0-4

Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) 5-10 Coláiste Cluain Meala (Tipperary) 5-8

Coláiste Daibhéid (Cork) 1-14 St Fanahan’s College, Mitchelstown (Cork) 0-4

Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) W/O from Gaelcholàiste Carrigaline (Cork)

Castleisland Community College (Kerry) W.O from Killorglin Community College (Kerry)

Quarter-Finals (Wednesday, December 1st)

Castleisland Community College (Kerry) v St Clement’s College (Limerick)

St Pat’s Comprehensive, Shannon v St Caimin’s Shannon

Meanscoil San Nioclás, An Rinn (Waterford) v Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary)

Coláiste Daibhéid (Cork) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork)

Semi-Finals (Wednesday, January 19th)

Final (Wednesday, February 2nd)

Corn Mháirtín Mhic Chonmara (U15D Football)

Semi-Finals

St Brogan’s College (Cork) 1-10 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 3-3

Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) v St Joseph’s Spanish Point @ Gurteen, (Thursday, December 2nd)

Final (Saturday, December 8th)

Under 15E Football

Semi-Finals

Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork) 8-7 Coláiste Mhuire Thurles (Tipperary) 3-5

St John Bosco, Kildysart 5-15 Mungret Community College (Limerick) 0-1

Final (Wednesday, December 8th)

St John Bosco, Kildysart v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistír Thuaigh (Cork)

Check Also

Aldi confident of winning planning appeal as county council sticks to its masterplan

AN Bord Pleanála is due to give a decision by next Tuesday on Aldi’s appeal …

error: Content is protected !!