Home » Sports » Large Clare representation to travel to Roscommon this weekend

Large Clare representation to travel to Roscommon this weekend

THE Athletics Association of Ireland juvenile B U-11, 13, 15, 17, 19, the inter-county relays for U-12s and U-14 as well as the intermediate men, ladies’ and masters cross country championships will take place in Lough Key Forest Park, Boyle, County Roscommon this Sunday at 11.30am.

Clare clubs will again be represented by St Cronan’s, Kilnaboy, St Mary’s, St John’s, Marian, Ennis Track Club, Kilmurry Ibrickane/North Clare, Kilmihil and Shannon.
The juvenile programme will start at 11.30am and will be followed by four senior races with the masters ladies’ 4,000m, followed by the masters men 7,000m at 2.20pm, the intermediate ladies 4,000 metres at 2.50pm, and the final race of the afternoon will be intermediate men’s 10,000m at 3.10pm.
Clare will field four teams, intermediate men and ladies plus masters men and ladies with Ennis Track Club contesting the National Intermediate Inter-Club Awards and Kilmurry Ibrickane/North Clare contesting the National Masters Inter-club title.
In the intermediate ladies, Marie Carey (Ennis Track) will be among the leading contenders for national honours along with Deirdre Troy (Ennis Track) with Ciara Hassett running in the Clare colours and Rathfarnham AC along with Siobhán Lennon, Ita Hanrahan, Aishling Power (all Ennis Track) and Marian Burke (St Mary’s).
In the intermediate men’s 10,000m, Rory Chesser (Ennis Track), the Munster cross country champion, will have to be at his very best to take this national title. Other Clare competitors in this event include Brian McGinley, Brain Murphy, Martin Glynn, Martin Grealish, Michael Maher (all Ennis Track) and Kenneth Rodgers (St Cronan’s).
This is the first year of the O-50 team event for both county and club. Clare have a very strong team travelling which included Eugene Moynihan (Marian), a leading contender for the O-50’s title while in the masters ladies, Michelle O’Mahoney (Kilmurry Ibrickane/North Clare) will contest the O-45 title with Cushla Murphy Hehir (Marian) contesting the master ladies’ O-50 section.
The following Clare teams have been selected.

Intermediate ladies (4,000m)
Maria Carey, Deirdre Daly, Siobhán Lennon, Deirdre Troy, Margaret Ryan, Aishling Power, Ita Hanrahan (Ennis Track), Ciara Hassett (Rathfarnham), Marian Burke (St Mary’s).

Master ladies (4,000m)
Cushla Murphy Hehir (Marian), Marian Burke (St Mary’s), Michelle O’Mahoney, Sue Garrahy (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Carmel McDomhnaill (West Limerick), Tracy Guilfoyle (Kilnaboy), Ita Hanrahan, Aishling Power, Deirdre Daly, Siobhán Lennon (Ennis Track).

Intermediate men (10,000m)
Brian McGinley, Rory Chesser, Michael Maher, Michael Keane, Martin Grealish, Brian Markham, Danny Folan, Brian Murphy (Ennis Track), James Liddane (Tulla), Patrick Enright (Sportsworld), Kenneth Rodgers (St Cronan’s), Kevin Egan (St John’s), Paul Gallagher (St Finbarr’s).

Master men (7,000m)
Eugene Moynihan (Marian), James Kenny, Tom Mackey, Michael Harvey, James Sexton (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Frank Garrihy, Seán Whelan, Gerry McCullough, Tom Casey (Ennis Track), Tom Madden (Marian), Denis Meaney (St Mary’s), Michael Quinlivan (Tulla).

Boys’ U-13 Clare team  (re-run)

Michael Clancy (St John’s), Kevin Mulcaire (Ennis Track), Mark Fennell (St Mary’s), Seán Collins (Ennis Track), Patrick McDaid (St Cronan’s), Pearse Lillis (Kilmihil), Colm Harrison (St Cronan’s), Pádraig Malone, Jack Devitt, Brian Leyden (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Seán Wallace (St Mary’s).

Girls’ U-15 Clare team  (re-run)
Jean Clancy, Niamh Clancy, Shauna Harvey (St John’s), Niamh Markham (Ennis Track), Laura Egan (Kilmihil), Siobhán Nestor, Eimear Hillary (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Nollaig Blake (St John’s), Róisín Considine (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Laura Power (Ennis Track).

Clare inter-county relay team
U-14 4 x 500metres
Cliodhna Blake (St John’s), Áine Rouine (Kilmurry Ibrickane/North Clare), Sharon Egan (Kilmihil,) Sinead Hogan (Kilmurry Ibrickane/North Clare).
Sub: Chantel Burke (St Mary’s).

Fixtures
February
21. Athletics Ireland intermediate, masters, and juvenile B U-11, U-13, U-15, U-17, U-19 Cross Country Championships in Lough Key Forest Park, County Roscommon at 11.30am.
26. Munster Schools Cross Country at Cork IT at 12.30pm.
28. Clare Athletics Association four- mile road championships for novice, masters and senior men plus two-mile for master and senior ladies at Kilmurry McMahon at 1pm.
28. Rás na hÉireann.

March
2. Munster Secondary Schools Indoors at Nenagh.
7. Adare 10k road race and 10k fun walk in Adare, County Limerick at 2pm.
6 and 7. Munster Juvenile Indoor Championships U-14s to U-19s at Nenagh Indoor starting at 11am.
7. Athletics Ireland Inter-club Cross Country Championships Senior and Junior at Phoenix Park Dublin at 1pm.
13. Clare Community Games U-13s mixed cross country plus U-10 boys’ and girls’ 4 x 250 metres relay on the lands of John and Brid Collins, Kilnaboy.
13. All-Ireland Schools and IUAA.
14. Munster AAI senior and novice men four-mile and two-mile for ladies road championship at Ballyea and hosted by Ennis Track at 1pm.

 

About News Editor

Check Also

Glorious double for Spanish Point

Munster Senior D Post-Primary Schools Football Championship Round 2 St Joseph’s Spanish Point 2-7 St …

error: Content is protected !!