Home » Sports » Harriett scores gold at nationals

Harriett scores gold at nationals

HARRIETT Flynn was the big winner for Clare at the national juvenile U-12 to U-19 national indoor track and field championships that concluded in Nenagh last weekend, taking home the gold  medal in the girls’ U-18 1500m race. The Shannon athlete also won the silver medal in 800m competition.
Amy O’Donoghue, Emerald AC, captured the girls U-17s 800m title while three other Banner County athletes captured silver medals – Rachel Clancy, St John’s, in the high jump; Claudia Loughnane, Marian, in the 1500m walk; and Darragh Lynch, Ennis Track, in the 800m.
There were bronze medals for Laura Egan, Kilmihil, in the 800m and 1500m and Fergal Conlon, Tulla, in the 1500m walk.
In girls’ U-14 high jump competition, Rachel Clancy, St John’s, had a magnificent leap of 1.4m to come away with the silver medal.
Laura Egan, Kilmihil, had a great race in the girls U-16 1500metres to take the bronze medal in 5mins.01.80secs.  In the 800m she won another bronze medal with a time of 2mins.24.05secs
In the boys’ U-16 1500m walk Fergal Conlon Tulla, who was third in the Munster Indoors, fourth in last year’s national finals, won the bronze medal with a time of 8mins.49.29secs.
In the girls’ U-17 1500m walks Claudia Loughnane, Marian, was well in contention at the half way point only to be outsprinted over the final few metres and she had to settle for second place with a time of (8mins.02.28secs)
In the 800m Meelick athlete Amy O’Donoghue and competing with Emerald AC in Limerick took the national title over 800m with a time of 2mins.17.70secs. 
Darragh Lynch, Ennis Track, had to settle for the silver medal in 2mins.02.40secs in the boys U-18, 800m.

Results:
Girls
U-12: 600m: 4. Sharon Egan Kilmihil (1min. 54.79secs).
U-13: high jump: 12. Cliodhna Blake St Johns (1.25m); 600m: 7. Cliodhna Blake St Johns (1min.54.71secs); 60m hurdles: 5. Cliodhna Blake St Johns (10.99secs).
U-14: 1000m walk: 6. Niamh O’Brien Ennis Track (5mins.47.04secs); high jump: 2. Rachel Clancy St Johns (1.40metres).
U-16: 800m: 3. Laura Egan Kilmihil (2mins.24.05secs); 1500m: 1. Claire Horgan Clonmel (5mins.01.80secs); 3. Laura Egan Kilmihil (5mins.10.08).
U-17: 800m: 1. Amy O’Donoghue Emerald (2mins.17.70secs); 1500m walk: 2. Claudia Loughnane Marian (8mins.02.28secs).
U-18: 800m: 2. Harriett Flynn Shannon (2mins.20.00secs); 1500m: 1. Harriett Flynn Shannon (5mins.09.06secs); long jump: 4. Suzanne Kelly Kilnaboy (4.86metres); high jump: 6. Suzanne Kelly Kilnaboy (1.35metres).
U-19: 800m: 5. Catriona Hennessy Marian (2mins.36.84secs).

Boys
U-12: 600m: 6. Jamie Roche Ennis Track (1min.52.30secs)
8. Paul Martin Ennis Track (1min.56.99secs); long jump: 11. Cathal O’Brien Ennis Track (3.84metres).
U-14: high jump: 6. Paraic Mc Namara Marian (1.35metres); long jump: 6. Paraic Mc Namara Marian (4.54 metres).
U-16: 800metres: 5. Ian Slobody Kilmihil (2mins.09.09secs); 1500m walk: 3. Fergal Conlon Tulla (8mins.49.29secs).
U-17: 800m: 6. Eamon Cheesser Ennis Track (2mins.12.82secs).
1500m: 4. Eamon Chesser Ennis Track (4mins.26.72secs).
U-18: 200m: 4. Mark Boland Marian (24.31secs); 800m: 2. Darragh Lynch Ennis Track (2mins.02.40secs); 1500m: 5. Kevin Chesser Ennis Track (4mins.24.12secs).

 

About News Editor

Avatar

Check Also

O’Brien Honoured To Follow In Harvey’s Footsteps As Clare LGFA Chairman

Derrick Lynch It can be a rare occurrence in the GAA where there is total …

error: Content is protected !!