Home » Sports » Excellent performances in Newmarket championships

Excellent performances in Newmarket championships

Claire Madigan, St John’s, and Jason Fahy, Olympic Harriers, won the Clare Athletics Association senior cross-country races, which were held with the juvenile B championships from U-9 to U-15, on the lands of the Hannon Family, Newmarket-On-Fergus, on Sunday.

Competitors in the men’s senior 10k.

The championships were held over an excellent course and there were big numbers in all of the events, which resulted in many outstanding performances.
In the senior ladies’ 5,000 metres, Claire Madigan, St John’s, won after a great contest with Marie Carey, Ennis Track. Marie had to settle for the runners-up spot for the third year in a row. Michelle O’Mahoney, Kilmurry Ibrickane/North Clare, who will be in the Masters O-45 International Cross Country in two weeks’ time in Birmingham, was a very good third. Kilmurry Ibrickane/North Clare caused a surprise in the club event when winning the title ahead of Ennis Track and St Mary’s.
The senior men’s race was a good contest. Rory Chesser, Ennis Track, went to the start with his arm in a cast but last year’s winner, Jason Fahy, Olympic Harriers, was never under any pressure and he retained the title, with Chesser running a great race to claim the silver medal ahead of Michael Maher, Ennis Track, with the All-Army Perpetual Cup going to Ennis Track Club for the fourth year in a row.
There was a fine turnout in the juvenile B championships and a number of outstanding victories.
In the girls’ U-9 500 metres there was a big sprint finish from Rachel Hartigan, Marian, after a battle with Emily Cahill, St Cronan’s and Katie Green, St John’s, with Marian taking the team gold on 23  points.
The boys’ U-9 500 metres was another fine contest in the heavy underfoot conditions, with victory going to Latef Akinwale, Ennis Track, from Gearóid O’Grady, Kilmihil and Conor Blake, St John’s, with Shannon AC taking the team gold.
In the girls’ U-11 800 metres Anna Courtney, Marian, won the gold medal ahead of Kate Taylor and Jennifer O’Neill, both St Cronan’s, with Marian taking the team title. Competitors in the men’s senior 10k.
In the boys’ U-11 800 metres Tony Odubote, Ennis Track, held off a late challenge from Harry McCarthy and Eoghan Grace, both St Cronan’s, with Ennis Track taking the team title.
In the girls’ U-13 1,000 metres Louise Brown, Kilnaboy, had to work hard to capture the gold medal from Niamh Fitzhenry, Kilmurry Ibrickane/North Clare, and Shannon O’Grady, Shannon, with Kilmurry Ibrickane/North Clare taking the team title.
In the boys’ U-13 Ronan Grace, St Cronan’s, had a good victory over James Harrison, Tulla, with St Cronan’s packing well to take team gold.
Shauna Harvey, St John’s, running in the girls’ U-15 1,500 metres, was an impressive winner over Laura Egan, Kilmihil, while in the boys’ U-15 there was a win for Cian O’Brien, Marian, to take the gold medal, with Shannon taking the team gold.
In the team title for the Seamus Conlon Cup, the surprise winners were Kilmurry Ibrickane/North Clare.
The Clare senior men’s 10,000 metres championship saw almost 50 go to the start from St Mary’s, Kilmurry Ibrickane/North Clare, Marian, Ennis Track Club, Tulla, St Cronan’s, Kilnaboy and Olympic Harriers. Right from the start, Rory Chesser, Ennis Track, set a good, lively pace along with his clubmate Brian Murphy, Jason Fahy, Olympic Harriers, Michael Maher and David Quinn, both Ennis Track.
As the race made its way out for the second lap, two athletes had hit the front, Rory Chesser and Jason Fahy.
Fahy, last year’s winner, took control of the race with two laps remaining and powered his way to a very big win.
The team title for the All Army Perpetual Cup went to Ennis Track Club for the fourth year in a row.
The grade B title went to Olympic Harriers.

Latef Akinwale and Gearóid O’Grady race towards the finish line in the U-9 boys’ race.


Results

Girls
U-9 (500m)
1 Rachel Hartigan, Marian
2 Emily Cahill, St Cronan’s
3 Katie Green, St John’s
Teams
1 Marian = 23  points.
2 Kilmurry Ibrickane/North Clare) = 25  points.
3 St Cronan’s = 28 points.
U-11 (800m)
1 Anna Courtney, Marian
2 Kate Taylor, St Cronan’s
3 Jennifer O’Neill, St Cronan’s
Teams
1 Marian = 12 points.
2 St Cronan’s = 20 points.
3 Shannon = 38 points.
U-13 (1,000m)
1 Louise Brown, Kilnaboy
2 Niamh Fitzhenry, Kilmurry Ibrickane/North Clare
3 Shannon O’Grady, Shannon
Teams
1 Kilmurry Ibrickane/North Clare = 15 points.
2 Shannon = 23 points.
U-15 (1,500m)
1 Shauna Harvey, St John’s
2 Laura Egan, Kilmihil
3 Siobhán Nestor, Kilmurry Ibrickane/North Clare

Senior Ladies (5000m)
1 Claire Madigan, St John’s
2 Marie Carey, Ennis Track
3 Michelle O’Mahoney, Kilmurry Ibrickane/North Clare
Teams
1 Kilmurry Ibrickane/North Clare= 25 points.
2 Ennis Track = 26 points.
3 St Mary’s = 53 points.

Boys
U-9 (500m)
1 Latef Akinwale, Ennis Track
2 Gearóid O’Grady, Kilmihil
3 Conor Blake, St John’s
Teams
1 Shannon = 31 points.
2 Kilmurry Ibrickane/North Clare= 39 points.
3 St Cronan’s = 50 points.
U-11 (800m)
1 Tony Odubote, Ennis Track
2 Harry McCarthy, St Cronan’s
3 Eoghan Grace, St Cronan’s
Teams
1 Ennis Track = 23 points.
2 Kilmurry Ibrickane/North Clare = 24 points.
3 St Mary’s = 31 points.
U-13 (1,200m)
1 Ronan Grace, St Cronan’s
2 James Harrison, Tulla
3 Luke McCarthy, St Cronan’s
Teams
1 St Cronan’s = 8 points.
2 St Cronan’s B = 27 points.
U-15 (2000m)
1 Cian O’Brien, Marian
2 Colin Lynch, St John’s
3 Ryan Taylor, St Cronan’s
Teams
1 Shannon = 15 points.
2 St John’s = 19 points.
3 St Cronan’s = 20 points.
Senior Men (10,000m)
1 Jason Fahy, Olympic Harriers
2 Rory Chesser, Ennis Track
3 Michael Maher, Ennis Track
Teams
1 Ennis Track = 38 points.
2 Marian = 124 points.
3 Kilmurry Ibrickane/North Clare = 146 points.
Teams Grade B
1 Olympic Harriers = 93 points.

About News Editor

Avatar

Check Also

Clare SHC Quarter Final Previews: Cratloe v Clonlara

Clare Senior Hurling Championship Quarter-Final Preview: Cratloe v Clonlara This is one that the potential …

error: Content is protected !!