Home » Sports » 17 teams left standing in Munster PPS GAA Championships
St Joseph's Secondary School Spanish Point celebrate their win over Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) in the Munster U-19D Football Championship Final on a scoreline of 2-12 to 2-6.

17 teams left standing in Munster PPS GAA Championships


Following St Joseph’s Spanish Point’s historic Munster Under 19D success last Friday, St Michael’s Kilmihil are left flying the flag at senior level. With the batteries recharged after the mid-term break, the West Clare side will finally contest their provincial Under 19E semi-final against Cork’s Schull Community College, with Coláiste Mhuire Durlas eagerly awaiting the winner in the decider.
Also patiently waiting for the fixture backlog to clear are St Flannan’s College who despite being qualified for the Munster Under 15A Hurling Final over a week, will have to bide their time as Nenagh CBS and Midleton CBS are yet to play their quarter-final, not to mind the semi-final stage against Thurles CBS.
They are one of eight different schools still involved in the Munster Under 15 Hurling Championships while there are also eight in contention for the Munster Under16.5 Football equivalents.

TUS Munster Post-Primary Schools GAA Championships Results/Fixtures Update

Football

Munster Under 19B Football Championship
Quarter-Final
Patrician College Mallow (Cork) 6-14 St Michael’s Listowel (Kerry) 2-5
Semi-Finals
CBS Mitchelstown (Cork) 1-9 CBS Ennistymon 0-10
Abbey CBS (Tipperary) 1-12 Patrician College Mallow (Cork) 2-8
Final (Saturday, February 11th)
CBS Mitchelstown (Cork) v Abbey CBS (Tipperary) @ Kilmallock, 12.30pm

Munster Under 19D Football Championship
Final
St Joseph’s Secondary School Spanish Point 2-12 Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick) 2-6

Munster Under 19E Football Championship
Semi-Finals
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) 5-8 Desmond College Gortboy (Limerick) 4-5
Schull Community College (Cork) v St Michael’s Kilmihil (Tuesday, February 21st)
Final (TBC)
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Schull Community College (Cork) or St Michael’s Kilmihil

Munster Under 16.5A Football Championship
Round 1
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) 1-13 De La Salle College Macroom (Cork) 2-10 AET (De La Salle Macroom won on Penalties)
Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) v St Francis College Rochestown (Cork) (TBC)
Quarter-Finals
Tralee CBS (Kerry) 2-12 IS Killorglin (Kerry) 0-3
High School Clonmel (Tipperary) v St Flannan’s College (Postponed)
De La Salle College Macroom (Cork) v Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork) (TBC)
St Brendan’s College Killarney (Kerry) v Patrician College Mallow (Cork) (TBC)
Semi-Finals
High School Clonmel (Tipperary) or St Flannan’s College v Tralee CBS (Kerry)
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry)/De La Salle College Macroom (Cork)/Pobalscoil Chorcha Dhuibhne (Kerry) or St Francis College Rochestown (Cork) v St Brendan’s College Killarney (Kerry)/Clonakilty Community College (Cork) or Patrician College Mallow (Cork)
Final (Friday, March 3rd)

Munster Under 16.5C Football Championship
Round 1
Tarbert Comprehensive School (Kerry) 1-12 Coláiste Pobail Bheanntraí (Cork) 1-7
Boherbue Comprehensive School (Cork) 1-12 Nenagh CBS (Tipperary) 2-7
Causeway Comprehensive School (Kerry) v Mary Immaculate Dunmanway (Cork) (TBC)
Preliminary Quarter-Finals
Iver Sceine Kenmare (Kerry) 8-17 Thurles CBS (Tipperary) 3-8
Coláiste Mhuire Buttevant (Cork) 7-12 St Brogan’s College Bandon (Cork) 1-9
Presentation College Mardyke (Cork) 4-7 Cashel Community School (Tipperary) 3-7
De La Salle Waterford (Waterford) v Tarbert Comprehensive School (Kerry) (Friday, February 10th)
Rice College Ennis v Coláiste Treasa Kanturk (Cork) (Friday, February 10th)
Kinsale Community School (Cork) v Boherbue Comprehensive School (Cork) (TBC)
Causeway Comprehensive School (Kerry) or Mary Immaculate Dunmanway (Cork) v
CBS Mitchelstown (Cork) (TBC)
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v CBS Ennistymon (TBC)
Quarter-Finals
Iver Sceine Kenmare (Kerry)
Coláiste Mhuire Buttevant (Cork)
Presentation College Mardyke (Cork)
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5D Football Championship
Round 1
Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) 4-15 Presentation Ballingarry (Tipperary) 2-7
Coláiste Dun Iascaigh (Kerry) 4-15 Salesian College Pallaskenry (Limerick) 2-5
Beara Community School (Cork) 8-10 St Anne’s Community College Killaloe 0-7
Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork) 3-16 Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork) 2-3
Davis College Mallow (Cork) v Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) (TBC)
Carrigtwohill Community College (Cork) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) (TBC)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) v Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) (TBC)
Preliminary Quarter-Finals (TBC)
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) 1-7 Mary Immaculate Secondary School Lisdoonvarna 1-5
St John Bosco Community College Kildysart 6-14 Charleville CBS (Cork) 1-6
Davis College Mallow (Cork) or Ardscoil na Mara Tramore (Waterford) v Carrigtwohill Community College (Cork) or St Joseph’s Ballybunion (Kerry)
Coláiste Ghobnatan Ballyvourney (Cork) or Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry)
Crescent College Dooradoyle (Limerick) v Coláiste an Phiarsaigh Glanmire (Cork)
Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) v Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork)
Beara Community School (Cork) v Scoil Mhuire Gan Smal Blarney (Cork)
Blackwater Community School Lismore (Waterford) v Mean Scoil Castlegregory (Kerry)
Quarter-Finals
Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick)
St John Bosco Community College Kildysart
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Munster Under 16.5E Football Championship
Round 1
St Patrick’s Comprehensive Shannon 6-16 Killorglin Community College (Kerry) 3-12
Waterpark College Waterford (Waterford) 1-17 St Clement’s College Limerick (Limerick) 1-2
Coláiste Daibheid Cork (Cork) v Fethard Secondary School (Tipperary) (TBC)
Desmond College Gortboy (Limerick) v Newport College (Tipperary) (TBC)
Preliminary Quarter-Finals (TBC)
Mungret Community College (Limerick) v Coláiste Cluain Meala (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v St Paul’s Community College Waterford (Waterford)
St Michael’s Kilmihil v St Ailbie’s (Tipperary)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) v Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick)
Castleisland Community College (Kerry)
Mount Sion CBS (Waterford)
St Joseph’s Kilkee
St Patrick’s Comprehensive Shannon
Waterpark College Waterford (Waterford)
Quarter-Finals
Semi-Finals (Friday, March 3rd)
Final (Wednesday, March 15th)

Hurling

Munster Under 19A Hurling Championship
Semi-Finals
Cashel Community School (Tipperary) 1-12 Ardscoil Rís (Limerick) 0-14
Thurles CBS (Tipperary) 3-20 Midleton CBS (Cork) 2-7
Final
Cashel Community School (Tipperary) 0-12 Thurles CBS (Tipperary) 0-11

Munster Under 19C Hurling Championship
Semi-Final
Mitchelstown CBS (Cork) 1-23 CBS Ennistymon 0-15
Final
Mitchelstown CBS (Cork) 1-11 Salesian College Pallaskenry (Limerick) 0-12

Munster Under 15A Hurling Championship
Quarter-Finals
Thurles CBS (Tipperary) 5-18 St Colman’s Fermoy (Cork) 1-7
Nenagh CBS (Tipperary) v Midleton CBS (Cork) (TBC)
Semi-Finals
St Flannan’s College 3-18 Ardscoil Rís (Limerick) 3-11
Nenagh CBS (Tipperary) or Midleton CBS (Cork) v Thurles CBS (Tipperary) (TBC)
Final (TBC)

Munster Under 15B Hurling Championship
Round 1
Abbey CBS (Tipperary) 3-9 Cashel Community School (Tipperary) 3-8
Hamilton High School Bandon (Cork) 3-5 Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) 2-7
Preliminary Quarter-Finals (TBC)
High School Clonmel (Tipperary) 2-9 CBS Dungarvan (Waterford) 0-9
St Joseph’s Tulla 2-9 Abbey CBS (Tipperary) 1-10
Kinsale Community School (Cork) v Hamilton High School Bandon (Cork)
St Francis College Rochestown (Cork) v Rice College Ennis
Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) v Glanmire Community College (Cork)
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) v Castletroy College (Limerick)
Scoil na Trioniode Doon (Limerick) v CBC Cork (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Kinsale Community School (Cork)/Pobail Scoil Na Trionide Youghal (Cork) or Hamilton High School Bandon (Cork) v St Joseph’s Tulla
High School Clonmel (Tipperary) v St Francis College Rochestown (Cork) or Rice College Ennis
Coláiste Choilm Ballincollig (Cork) or Castletroy College (Limerick) v Gaelcholáiste Mhuire an Mhainistir Thuaigh (Cork) or Glanmire Community College (Cork)
John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) or Coláiste an Spioráid Naomh Bishopstown (Cork) v Scoil na Trioniode Doon (Limerick) or CBC Cork (Cork)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15C Hurling Championship
Round 1
Clonakilty Community College (Cork) 2-13 St Joseph’s Borrisoleigh (Tipperary) 1-14
Coachford College (Cork) 6-12 St Augustine’s (Waterford) 1-6
Patrician College Mallow (Cork) 4-13 Scoil Muire agus Íde Newcastle West (Limerick) 3-10
Coláiste Treasa Kanturk (Cork) 6-17 Charleville CBS (Cork) 2-7
Ballincollig Community School (Cork) 2-21 Causeway Comprehensive School (Kerry) 1-13
Scariff Community College 5-16 Presentation Ballingarry (Tipperary) 0-6
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) v Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick) (TBC)
Preliminary Quarter-Finals (TBC)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) 1-14 Scoil Pól Kilfinane (Limerick) 2-6
Tralee CBS (Kerry) 7-23 CBS Mitchelstown (Cork) 1-9
St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) or Coláiste Iosaef, Kilmallock (Limerick) v Coláiste Dun Iascaigh (Kerry)
Clonakilty Community College (Cork) v Patrician College Mallow (Cork)
Ballincollig Community School (Cork) v Coachford College (Cork)
Scariff Community College v Carrick-on-Suir CBS (Tipperary)
St Caimin’s Community School Shannon v Coláiste Treasa Kanturk (Cork)
St Brogan’s College Bandon (Cork) v Coláiste Chriost Rí (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Hazelwood College Dromcollogher (Limerick)
Tralee CBS (Kerry)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

Munster Under 15D Hurling Championship
Round 1
CBS Ennistymon 1-14 Coláiste an Chraoibhin Fermoy (Cork) 0-1
Rockwell College (Tipperary) 3-23 Coláiste Mhuire Askeaton (Limerick) 0-0
St Mary’s Newport (Tipperary) 3-20 St Colman’s Midleton (Cork) 1-4
Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) 2-10 Scoil Phobal Roscrea (Tipperary) 3-5
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) 7-12 Mary Immaculate Dunmanway (Cork) 2-2
St Anne’s Community College Killaloe W/O from Crescent College Dooradoyle (Limerick)
Quarter-Finals (TBC)
Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford) 5-15 CBS Ennistymon 2-9
St Anne’s Community College Killaloe 3-17 Scoil Ruain Killenaule (Tipperary) 2-10
Coláiste Mhuire Durlas (Tipperary) v Salesian College Pallaskenry (Limerick)
St Mary’s Newport (Tipperary) v Rockwell College (Tipperary)
Semi-Finals (Wednesday, February 22nd)
Ard Scoil na Mara Tramore (Waterford)
St Anne’s Community College Killaloe
Final (Wednesday, March 8th)

Munster Under 15E Hurling Championship
Round 1 (TBC)
St John Bosco Community College Kildysart 4-10 Gaelcholáiste Chiarraí (Kerry) 0-4
Newport College (Tipperary) 4-9 Meanscoil SN an Rinn (Waterford) 3-3
Gaelscoil Carrigaline (Cork) 2-13 Coláiste Chiaráin Croom (Limerick) 0-10
Mount Sion CBS (Waterford) v St Patrick’s Comprehensive Shannon
Waterpark College Waterford (Waterford) v Desmond College Gortboy (Tipperary)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) v Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick)
Nenagh Vocational School (Tipperary) v Coláiste Daibheid Cork (Cork)
Davis College Mallow (Cork) v St Ailbie’s (Tipperary) (Wednesday, February 22nd)
Preliminary Quarter-Finals (TBC)
Boherbue Comprehensive School (Cork) 4-14 Coláiste Mhuire Cobh (Cork) 1-3
St Paul’s Community College Waterford (Waterford) 7-11 Comeragh College (Waterford) 2-9
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork) 5-4 Coláiste an Chroí Naofa Carrignavar (Cork) 2-2
Newport College (Tipperary) v Gaelscoil Carrigaline (Cork)
St John Bosco Community College Kildysart v Mount Sion CBS (Waterford) or St Patrick’s Comprehensive Shannon
Mercy Mounthawk (Kerry) v Nenagh Vocational School (Tipperary) or Coláiste Daibheid Cork (Cork)
Gaelcholáiste Luimnigh (Limerick) or Coláiste Ide agus Iosef Abbeyfeale (Limerick) v Davis College Mallow (Cork) or St Ailbie’s (Tipperary)
Waterpark College Waterford (Waterford) or Desmond College Gortboy (Tipperary) v Coláiste na Trocaire Rathkeale (Limerick)
Quarter-Finals (Wednesday, February 22nd)
Boherbue Comprehensive School (Cork) v St Paul’s Community College Waterford (Waterford)
Coláiste Fionnchua Mitchelstown (Cork)
Semi-Finals (Wednesday, March 8th)
Final (Wednesday, March 22nd)

About Eoin Brennan

Check Also

Help the Clare Champion turn social media saffron and blue

Are you Clare’s biggest hurling fan? Do you have what it takes to rival Kildysart …